EN
Zobraz všetky

aktuality

Obnova barokového vikiera »

Podporte naše úsilie pri obnove Rómerovho domu a pomôžte nám obnoviť unikátny nákladný barokovy vikier na Rómerovom dome na Zámočníckej ul. č. 10 v Bratislave.

 

Národný Trust n.o. hľadá dobrovoľníkov »

Máš rád zelené miesta, čistý vzduch, prírodu, pamiatky či históriu? Ak áno, skús to s nami a staň sa dobrovoľníkom v rámci podujatia Víkend otvorených parkov a záhrad 2019.

Nový web Národného Trustu n.o. »

Milí priatelia, vítame Vás na našej novej webovej stránke, ktorá vznikla vďaka finančnej podpore organizácie International National Trusts Organisation. Veríme, že Vás náš nový  a prehľadnejší dizajn poteší. 

Rómerov dom ožíva! »

Národný Trust n.o. otvára brány Rómerovho domu na Zámočníckej ulici č. 10 v Bratislave. I. etapa obnovy renesančného meštianskeho domu je pomaly za nami.

podujatia


aktuálne nie sú žiadne nadchádzajúce podujatia

Rómerov dom »

Od roku 2014 sa v spolupráci s našimi partnermi a mnohými dobrovoľníkmi usilujeme o záchranu vzácneho renesančného meštianskeho domu na Zámočníckej ulici 10 v Bratislave. V uvedenom dome sa v roku 1815 narodil František Rómer– významný vedec a polyhistor, na ktorého sa na Slovensku neprávom zabúda.

Centrum záhradnej kultúry »

Národný Trust n.o. sa od roku 2006 intenzívne venuje problematike historických parkov a záhrad. Veríme, že napriek nepriaznivému stavu mnohých parkov a záhrad je stále možné prinavrátiť týmto lokalitám status kvalitne udržiavaných a v živote človeka a našej spoločnosti vysoko cenených lokalít.  Prostredníctvom aktivít nášho Centra záhradnej kultúry chceme šíriť myšlienky aktívnej ochrany historických parkov a záhrad, podporiť potrebný výskum a vzdelávanie v danej oblasti, ako aj poskytnúť konkrétnu pomoc vlastníkom a správcom parkov a záhrad na Slovensku. 

Víkend otvorených parkov a záhrad »

V rokoch 2007, 2008 a 2011 až  2018 sme úspešne zrealizovali desať ročníkov kultúrno-vzdelávacieho a dobrovoľníckeho podujatia s názvom „Víkend otvorených parkov a záhrad“, ktorého cieľom je atraktívnym spôsobom prezentovať a sprístupňovať hodnoty najmä historických parkov a záhrad Slovenska a zapájať ľudí do ich aktívnej ochrany a údržby.

www.vopz.sk

 

Bartošova Lehôtka - záchrana slamených striech na Slovensku »

Pre viaceré regióny Slovenska bolo v minulosti typické využívanie lacného i ľahko dostupného stavebného materiálu – slamy na stavbu slamených striech. Do dnešných dní sa zachovalo len veľmi málo ukážok takýchto tradičných ľudových domov so slamenými strechami.  Jedným z nich je aj objekt NKP roľnícky dom Jána Baláža v obci Bartošova Lehôtka, o ktorý už od roku 2002 stará Národný Trust n.o.  Dôležitým momentom je záchrana jeho unikátnej slamenej strechy.

Národný Trust n.o. podporujú