EN
Zobraz všetky

aktuality

VI-TRAIN - večer s virtuálnou realitou a tradičnými remeslami »

V rámci Bratislavského kultúrneho leta Vás pozývame do Rómerovho domu na diskusiu o kultúrnom dedičstve, tradičných remeslách a virtuálnej realite.

VOPZ 2023 v znamení Melódií našich parkov a záhrad »

V dňoch 2.-4.6.2023 Vás pozývame na prechádzky a netradičnú návštevu 120 slovenských parkov a záhrad počas jubilejného XV. ročníka stále viac obľúbeného podujatia Víkend otvorených parkov a záhrad!

Tematické prehliadky pre náročnejších »

Aj tento rok sme pre vás v Bratislave počas podujatia Víkend otvorených parkov a záhrad pripravili tematické prehliadky s profesionálnymi sprievodcami. Zaujímavosti, ktoré vám cestou ukážu a príbehy, ktoré vám porozprávajú, vás vtiahnu do minulosti a naplnia vás silnými emóciami. Niektoré tematické prehliadky sú určené aj pre anglicky a rusky hovoriacich návštevníkov.
 

Do VOPZ sa zapájajú parky a záhrady z celého Slovenska »

Od roku 2007, kedy sme pripravili prvý ročník podujatia v Bratislave sa z podujatia postupne stalo celoslovenské podujatie, do ktorého sa zapája čoraz viac parkov a záhrad z územia celého Slovenska. Tento rok ich počet vzrástol na 120. No nielen počet zapojených lokalít postupne rastie, ale aj kvalita programu a fyzický stav zapojených parkov a záhrad sa z roka na rok zlepšujú, z čoho máme veľkú radosť. Dúfame, že aj Vy :-)

V Bratislave si môžete vybrať z viac ako 20 zelených lokalít »

Počas XV. ročníka podujatia v Bratislave budú pre návštevníkov sprístupnené mnohé zelené lokality. Otvorené budú známejšie ale aj menej známe parky a záhrady: Open-air galéria ZáHRADA, Záhrada domu Albrechtovcoov, Kochova záhrada, ale aj nové lokality: záhrada Devín, Ukážkové záhrady New Living Gardens či Lesnícke arborétum na Kamzíku. 

Bratislavské mestské dni 2023 aj v Rómerovom dome »

Rómerov dom sa tento rok zapája do obľúbeného podujatia a otvára sa počas víkendu 22. - 23. apríl 2023 všetkým návštevníčkam a návštevníkom Bratislavy.

Víkend otvorených parkov a záhrad 2023 »

Neváhajte a zapojte aj Vašu záhradu alebo park do XV. ročníka medzinárodného kultúrno-vzdelávacieho a dobrovoľníckeho podujatia Víkend otvorených parkov a záhrad 2023! Cieľom podujatia je prezentovať a zdôrazňovať hodnoty a krásu nášho zeleného dedičstva.Vašim zapojením nám pomôžete  šíriť myšlienky ich aktívnej ochrany a kvalitnej údržby, ktoré parky a záhrady tak veľmi v dnešných dňoch potrebujú.

Dve percentá pre konkrétne pamiatky »

Veľmi si ceníme pomoc a ďakujeme za podporu všetkým, ktorí nám  darovali 2 -3 % z ich daní v uplynulom roku. Nakoľko spätné informácie o darcoch z daňového úradu sú nekompletné, nemôžeme všetkým poďakovať osobne, preto sme zvolili aj túto formu. Budeme sa tešiť, pokiaľ sa rozhodnete aj tento rok podporiť prostredníctvom vyššie uvedeného mechanizmu projekty záchrany kultúrneho a prírodného dedičstva Slovenska!

 

Otvárame našu novú členskú základňu a úzku spoluprácu s národnými trustmi vo svete »

Hlavným poslaním našej organizácie je udržateľná ochrana a zmysluplné využívanie historického prostredia Slovenska, jeho kultúrneho a prírodného dedičstva. Od roku 2007 je Národný Trust n.o. členom medzinárodnej siete národných trustov s názvom International National Trusts Organisation (INTO).  V roku 2022 sme otvorili našu novú členskú základňu v rámci nášho občianskeho združenia National Trust o.z.  Prostredníctvom členstva v našom občianskom združení nám môžete aj Vy pomôcť pri záchrane mnohých výnimočných miest a pamiatok a zároveň využívať množstvo výhod na domácej i medzinárodnej úrovni. 

Prehliadky Rómerovho domu »

V histórii nášho domu sa skrýva aj časť histórie Bratislavy. Spoznajte jeho tajomstvá, nahliadnite do jeho tajných zákutí...

Postupujeme s obnovou Rómerovho domu »

Koncom roka 2022 sa nám podarilo dokončiť obnovu ďalších historických priestorov Rómerovho domu.

Vianočná dražba platní »

Hľadáte darček pre svojich blízkych? Alebo ste zberateľom starých vinylových LP platní?
Príďte 16. decembra 2022 o 17:30 hod. do Rómerovho domu na našu malú dražbu. Zo zbierky pána Zsolta Lehela, ktoré nám venoval, sme pre vás k Vianociam vybrali zopár skvostov.

Vianočné prehliadky Rómerovho domu »

Darujte svojim blízkym prehliadku Rómerovho domu a spoločne doň nahliadnite. Využite voľné chvíle počas vianočných sviatkov a nadýchnite sa histórie a atmosféry starého Prešporka.

Darujte na Vianoce členstvo v National Truste o.z. a podporte naše aktivity! »

Hľadáte netradičný, či zelený darček pre svojich blízkych?  Darujte im členstvo v našej organizácii National Trust o.z. a podporte záchranu kultúrnych pamiatok a prírodných krás Slovenka. 

Nech sa páči, posaďte sa(si)! »

S podporou Nadácie mesta Bratislavy sa nám podarilo v komunitnej záhradke Prügerka vytvoriť ekokútik pre malých i veľkých záhradníkov!

Kochova záhrada je otvorená pre verejnosť »

Pozývame Vás na komentované prehliadky do Kochovej záhrady, ktorá sa po rokoch dočkala otvorenia!

Kúzelná Bratislava – kúzliadka pre deti i dospelých »

Prehliadky so sprievodcom v Bratislave pokračujú. Obľúbené kúzlenie s Andrejom Grollom, ktoré vám pomôže spoznať históriu Bratislavy atraktívnejšou formou, môžete zažiť aj počas leta.
SEPTEMBROVÝ TERMÍN - 24. 9. o 17:00 hod

Úvodné stretnutie projektu Erasmus+ už čoskoro v Londýne! »

Úvodné stretnutie Erasmus+ projektu Staff Exchanges in European Cultural Heritage Trusts (SEECHT)  - ” Kick-off Meeting”  sa bude konať v dňoch 14.-16.6. 2022 v Londýne.

Predĺžili sme termín registrácie do XIV. ročníka VOPZ! »

Do XIV: ročníka Víkendu otvorených parkov a záhrad je možné zaslať online prihlášku až do 22.4.2022!

V rámci projektu Múdre stromy bude ošetrených 12 vzácnych stromov zo Slovenska »

Nádherný a viac ako 179 rokov starý jaseň štíhly v historickom parku v Mojmírovciach bude už čoskoro odborne ošetrený slovenskými arboristami v rámci nášho medzinárodného projektu MÚDRE STROMY.
 
 

Otváranie stropu v Rómerovom dome a odoberanie vzoriek dreva »

Vo štvrtok 3. februára 2022 naši odborníci - reštaurátor Tomáš Kružlík a statik Lukáš Kramarčík - otvorili strop v Rómerovom dome, aby sa dostali k drevu zhora a odobrali vzorky. Takto to vyzeralo...

Zbierka na reštaurovanie trámového stropu v Rómerovom dome »

V jednej z prízemných miestností vo dvore Rómerovho domu sme počas rekonštrukčných prác objavili historický drevený strop z 18. storočia. Budeme vám vďační, ak nám pomôžete zachrániť ho. Viac informácií a link na zbierku nájdete v tomto príspevku.

Rómerov dom má novú vizuálnu identitu! »

Napriek covid pandémii sme rok 2021 prežili aktívne a kreatívne! Vďaka Nadácii mesta Bratislavy sme sa mohli pustiť aj do prípravy novej vizuálnej identity Rómerovho domu. Výsledkom otvorenej výzvy je výherný návrh mladej študentky, Barbary Kowalczukovej. Zaujíma vás, ako vznikla idea nového loga, čo všetko sme si pre vás pripravili a aké máme plány?

Arboristi z Maďarska zhodnotili zdravotný stav Múdrych stromov »

V roku 2021 sme sa venovali aj dôležitým aktivitám v rámci nášho maďarsko-slovenského projektu INTERREG s názvom MÚDRE STROMY.

 

Predvianočné prechádzky z Rómerovho domu »

Na december sme pre vás plánovali predvianočné prechádzky Bratislavou. Tak ako sa patrí - so sprievodcom naživo v uličkách mesta. Keďže sa však situácia stále mení, prinášame vám aspoň takéto malé video-ochutnávky. Nalejte si šálku vareného vínka alebo čaju, usaďte sa pohodlne na svojom gauči, vyrážame do ulíc...

Csákyho záhradníctvo nás potrebuje - dobrovoľnícka brigáda 6. »

Posledná tohtoročná dobrovoľnícka brigáda v Csákyho záhradníctve sa uskutoční už túto sobotu - 20. novembra 2021, 9:00-13:00 hod.

S finančnou podporou BSK pokračujeme s obnovou unikátnych priestorov Rómerovho domu »

Prostredníctvom finančnej podpory z BSK (Bratislavská regionálna dotačná schéma) sme sa pustili do postunej obnovy renesančnej klenbovej miestnosti pri hlavnom vstupe do objektu ako aj časti pôvodného renesančného schodiska. Obnovené priestory budú prístupné návštevníkom Rómerovho domu .

Csákyho záhradníctvo nás potrebuje - dobrovoľnícka brigáda 5. »

V Csákyho záhradnictve pokračujeme aj v novembri. Kým počasie praje, treba to využiť. A tak po štyroch úspešných dobrovoľníckych brigádach pripravujeme ďalšiu - 23. 11. 2021 o 9:00

Historické budovy – omnoho lepšie, ako si mnohí myslia! »

Starostlivo udržiavané historické budovy dosahujú prinajmenšom rovnako dobrú energetickú bilanciu ako moderné stavby. Tento fakt mnohí stále ignorujú. Preto je načase začať zaužívané mylné predstavy vyvracať.

Csákyho záhradníctvo nás potrebuje - dobrovoľnícka brigáda 4. »

Ešte stále je čo strihať, čo vynášať... DOBROVOĽNÍCKA BRIGÁDA pokračuje. Príležitosť zapojiť sa máte už najbližšiu sobotu - 23.10.2021. Len treba prísť načas a vopred sa prihlásiť.

Csákyho záhradníctvo nás potrebuje - dobrovoľnícka brigáda 3. »

Kto chce mať dobrý pocit, že pomohol pri záchrane Csákyho záhradníctva? DOBROVOĽNÍCKA BRIGÁDA pokračuje. Príležitosť zapojiť sa máte už najbližšiu sobotu - 16.10.2021. Každá ruka je vítaná.
Treba sa prihlásiť vopred.

DOBROVOĽNÍCKA BRIGÁDA »

9. októbra 2021, 8:00 - 13:00 hod.
Šľachtické záhradníctvo pri Csákyho kaštieli v bratislavskom Prievoze patrí k ojedinelým svojho druhu, ktoré sa na Slovensku podarilo zachrániť. Do začiatku deväťdesiatych rokov vďaka mestskej organizácii Zares aj fungovalo, po jej zániku však už tri desaťročia chátra.
V tomto roku primátor Bratislavy, Matúš Vallo, zastavil plánované búranie a začala sa jeho záchrana. Teraz potrebuje aj vás.
Ako môžete pomôcť?

ONLINE DISKUSIA - KULTÚRNY A KREATÍVNY PRIEMYSEL A JEHO PRÍNOS PRE STAVEBNÉ KULTÚRNE DEDIČSTVO »

30. septembra 2021 - 9:00-12:30

Ako môže profitovať kultúrne dedičstvo zo spolupráce s kultúrnym a kreatívnym priemyslom? Čo sa rozumie inovatívnym projektom, ktorý vracia život pamiatkam? Kde brali inšpiráciu aktívni účastníci CCI? 
Sledujte pokračovanie našich online diskusií, tentoraz na tému Kultúrny a kreatívny priemysel a jeho prínos pre stavebné kultúrne dedičstvo.

Ako obnoviť a zhotoviť slamenú strechu VIII - III. časť - Viazanie babiek a strecha »

Najbližší víkend v dňoch 25. a 26.9.2021 Vás pozývame na III. časť nášho praktického workshopu v rámci projektu Ako obnoviť a zhotoviť slamenú strechu.

ONLINE DISKUSIA - DIGITÁLNE KOMEPTENCIE A ICH PRÍNOS PRE SEKTOR KULTÚRNEHO DEDIČSTVA »

23. septembra 2021 - 9:00-12:30
Ktoré digitálne kompetencie sú prínosom pre naše stavebné kultúrne dedičstvo? Ako ich možno využiť? Aké sú predpoklady a požiadavky na prenos vedomostí digitánou cestou? O týchto a ďalšich otázkach budú diskutovať odborníci zo sveta pamiatok na našom ďalšom online podujatí s názvom Digitálne kompetencie a ich prínos pre sektor kultúrneho dedičstva.

OTVORENÁ VÝZVA - Vizuálna identita Rómerovho domu »

Rómerov dom ožíva. Pod jeho strechou sa stretli organizácie, ktoré spája veľká dávka kreativity a vzťah ku kultúre. Cieľom tejto výzvy je vytvorenie novej vizuálnej identity domu. Tá by v sebe mala obsahovať presne tieto vlastnosti a postoje. Zapojte sa a pomôžte nám ich ukázať.

ONLINE DISKUSIA - VZDELÁVACÍ SYSTÉM, CERTIFIKÁCIA A NETWORKING V OBLASTI STAVEBNÉHO KULTÚRNEHO DEDIČSTVA »

14. septembra 2021 (9:00 - 12:30)
Sledujte ďalšiu diskusiu zo série online diskusií na tému stavebné kultúrne dedičstvo. Tento raz sa odborníci - ľudia z oblasti ochrany a obnovy kultúrnych pamiatok budú rozprávať o vzdelávacom systéme, ako funguje networking či aký význam má certifikácia. Predstavíme vám aj zopár príkladov dobrej praxe.

ONLINE DISKUSIA - OHROZENÉ ZRUČNOSTI A PROFESIE V STAVEBNOM KULTÚRNOM DEDIČSTVE »

7. septembra 2021 (9:00-12:30) -  Sledujte online diskusiu odborníkov z oblasti ochrany stavebných pamiatok na tému "OHROZENÉ ZRUČNOSTI A PROFESIE V STAVEBNOM KULTÚRNOM DEDIČSTVE - AKÉ MÁME MOŽNOSTI PRE ZLEPŠENIE SITUÁCIE?"

Prehliadky so sprievodcom pokračujú »

Ak ste nestihli počas Víkendu otvorených parkov a záhrad prehliadky so sprievodcami, nemusíte byť smutní. Rozhodli sme sa, že s nimi pokračujeme aj počas roka. Prvou bude KÚZLIADKA - prehliadka spojená s kúzlením.

Ako obnoviť a zhotoviť slamenú strechu VIII - II. časť - TRADIČNÁ MLATBA »

Už tento víkend Vás pozývame na TRADIČNÚ MLATBU - II. časť nášho praktického workshopu Ako obnoviť a zhotoviť slamenú strechu.

Ako obnoviť a zhotoviť slamenú strechu VIII - I. časť - TRADIČNÁ KOSBA »

Pozývame Vás na TRADIČNÚ KOSBU -  I. časť nášho praktického workshopu zo série Ako obnoviť a zhotoviť slamenú strechu!

VOPZ 2021 pod novým stanom! »

Naše akcie v parkoch a záhradách budeme odteraz môcť organizovať aj pod našim novým zeleným stanom!

Darujte minulosti budúcnosť! »

Aj v roku 2021 môžete naše aktivity podporiť darovaním 2% z Vašich daní!

Európsky výmenný program »

V roku 2021 štartujeme nový projekt - projekt výmeny know-how a pracovníkov národných trustov v Európe!

Vyhlásenie Klimatického klubu pri príležitosti Svetového dňa čistého ovzdušia »

V porovnaní s inými krajinami EÚ je naše ovzdušie veľmi znečistené jemnými prachovými časticami, takzvaným PM10. Takmer 5000 ľudí na Slovensku ročne aj zomiera na respiračné a kardiovaskulárne ochorenia v dôsledku zhoršenej kvality ovzdušia.

Rómerov dom ponúka priestory na prenájom »

Ak hľadáte historické priestory pre Vaše súkromné či firemné podujatia, ponúkame Vám unikátne priestory Rómerovho domu na Zámočníckej 10 v Bratislave.

Prvé stretnutie Klimatického klubu pri NT n.o. je úspešne za nami! »

29.7.2020 sa konalo prvé stretnutie novovzniknutého Klimatického klubu pri Národnom Truste n.o.

Nová iniciatíva na záchranu pamiatok »

Národný Trust n.o. podporuje novú iniciatívu, ktorá sa usiluje o systematické riešenia na záchranu pamiatok na Slovensku.

Národný Trust n.o. hľadá dobrovoľníkov »

Máš rád zelené miesta, čistý vzduch, prírodu, pamiatky či históriu? Ak áno, skús to s nami a staň sa dobrovoľníkom v rámci podujatia Víkend otvorených parkov a záhrad 2020.

Obnova slamených striech v roku 2020 »

V roku 2020 pripravujeme už siedme pokračovanie nášho praktického workshopu obnovy a údržby slamených striech. Cieľom workshopu je prostredníctvom praktického viacdňového tréningu naučiť prihlásených záujemcov nielen teoretické ale i praktické základy tradičnej stavebnej technológie budovania slamených a trstinových striech. 

PRO HERITAGE »

Národný Trust n.o. je partnerom medzinárodného projektu, ktorý sa venuje energetickej efektívnosti historických budov.

Termín XII. ročníka Víkendu otvorených parkov a záhrad »

Náhradný termín XII. ročníka podujatia Víkend otvorených parkov a záhrad bol stanovený na víkend 9.-11.10. 2020. Tešiť sa teda môžeme na jeho netradičnú jesennú edíciu!

podujatia


aktuálne nie sú žiadne nadchádzajúce podujatia

Rómerov dom »

Od roku 2014 sa v spolupráci s našimi partnermi a mnohými dobrovoľníkmi usilujeme o záchranu Rómerovho domu - vzácneho renesančného meštianskeho domu na Zámočníckej ulici 10 v Bratislave. Dom je pomenovaný podľa významného vedca, polyhistora a milovníka pamiatok Františka Rómera, ktorý sa v tomto dome v roku 1815 narodil. Pri návšteve Rómerovho domu dnes si môžete vychutnať  autentické historické priestory a zažiť atmosféru starej Bratislavy.  

Centrum záhradnej kultúry a krajiny »

Národný Trust n.o. sa od roku 2006 intenzívne venuje problematike historických parkov a záhrad. Veríme, že napriek nepriaznivému stavu mnohých parkov a záhrad je stále možné prinavrátiť týmto lokalitám status kvalitne udržiavaných a v živote človeka a našej spoločnosti vysoko cenených lokalít.  Prostredníctvom aktivít nášho Centra záhradnej kultúry a krajiny chceme šíriť myšlienky aktívnej ochrany historických parkov a záhrad, podporiť potrebný výskum a vzdelávanie v danej oblasti, ako aj poskytnúť konkrétnu pomoc vlastníkom a správcom parkov a záhrad na Slovensku. 

Víkend otvorených parkov a záhrad »

V rokoch 2007, 2008 a 2011 až  2022 sme úspešne zrealizovali štrnásť ročníkov kultúrno-vzdelávacieho a dobrovoľníckeho podujatia s názvom „Víkend otvorených parkov a záhrad“, ktorého cieľom je atraktívnym spôsobom prezentovať a sprístupňovať hodnoty najmä historických parkov a záhrad Slovenska a zapájať ľudí do ich aktívnej ochrany a údržby.

www.vopz.sk

 

Bartošova Lehôtka - záchrana slamených striech na Slovensku »

Pre viaceré regióny Slovenska bolo v minulosti typické využívanie lacného i ľahko dostupného stavebného materiálu – slamy na stavbu slamených striech. Do dnešných dní sa zachovalo len veľmi málo ukážok takýchto tradičných ľudových domov so slamenými strechami.  Jedným z nich je aj objekt NKP roľnícky dom Jána Baláža v obci Bartošova Lehôtka, o ktorý už od roku 2002 stará Národný Trust n.o.  Dôležitým momentom je záchrana jeho unikátnej slamenej strechy.

Národný Trust n.o. podporujú

Súbory cookies:

S cieľom zabezpečiť riadne fungovanie tejto webovej lokality ukladáme niekedy na vašom zariadení malé dátové súbory, tzv. cookie.
Ak povolíte všetky cookies a navštívite nás nabudúce, pripojíte sa vďaka ním rýchlejšie, a náš web vám ponúkne relevantné informácie a umožní vám počas objednávky jednoduchšie vyplniť vaše údaje. Súbory cookies používame najmä na anonymnú analýzu návštevnosti a vylepšovania našich stránok. Ak sa rozhodnete neakceptovať cookies, nebudete môcť používať niektoré funkcie na našej webovej stránke.