EN
Zobraz všetky

aktuality

Csákyho záhradníctvo nás potrebuje - dobrovoľnícka brigáda 4. »

Ešte stále je čo strihať, čo vynášať... DOBROVOĽNÍCKA BRIGÁDA pokračuje. Príležitosť zapojiť sa máte už najbližšiu sobotu - 23.10.2021. Len treba prísť načas a vopred sa prihlásiť.

Csákyho záhradníctvo nás potrebuje - dobrovoľnícka brigáda 3. »

Kto chce mať dobrý pocit, že pomohol pri záchrane Csákyho záhradníctva? DOBROVOĽNÍCKA BRIGÁDA pokračuje. Príležitosť zapojiť sa máte už najbližšiu sobotu - 16.10.2021. Každá ruka je vítaná.
Treba sa prihlásiť vopred.

DOBROVOĽNÍCKA BRIGÁDA »

9. októbra 2021, 8:00 - 13:00 hod.
Šľachtické záhradníctvo pri Csákyho kaštieli v bratislavskom Prievoze patrí k ojedinelým svojho druhu, ktoré sa na Slovensku podarilo zachrániť. Do začiatku deväťdesiatych rokov vďaka mestskej organizácii Zares aj fungovalo, po jej zániku však už tri desaťročia chátra.
V tomto roku primátor Bratislavy, Matúš Vallo, zastavil plánované búranie a začala sa jeho záchrana. Teraz potrebuje aj vás.
Ako môžete pomôcť?

ONLINE DISKUSIA - KULTÚRNY A KREATÍVNY PRIEMYSEL A JEHO PRÍNOS PRE STAVEBNÉ KULTÚRNE DEDIČSTVO »

30. septembra 2021 - 9:00-12:30

Ako môže profitovať kultúrne dedičstvo zo spolupráce s kultúrnym a kreatívnym priemyslom? Čo sa rozumie inovatívnym projektom, ktorý vracia život pamiatkam? Kde brali inšpiráciu aktívni účastníci CCI? 
Sledujte pokračovanie našich online diskusií, tentoraz na tému Kultúrny a kreatívny priemysel a jeho prínos pre stavebné kultúrne dedičstvo.

Ako obnoviť a zhotoviť slamenú strechu VIII - III. časť - Viazanie babiek a strecha »

Najbližší víkend v dňoch 25. a 26.9.2021 Vás pozývame na III. časť nášho praktického workshopu v rámci projektu Ako obnoviť a zhotoviť slamenú strechu.

ONLINE DISKUSIA - DIGITÁLNE KOMEPTENCIE A ICH PRÍNOS PRE SEKTOR KULTÚRNEHO DEDIČSTVA »

23. septembra 2021 - 9:00-12:30
Ktoré digitálne kompetencie sú prínosom pre naše stavebné kultúrne dedičstvo? Ako ich možno využiť? Aké sú predpoklady a požiadavky na prenos vedomostí digitánou cestou? O týchto a ďalšich otázkach budú diskutovať odborníci zo sveta pamiatok na našom ďalšom online podujatí s názvom Digitálne kompetencie a ich prínos pre sektor kultúrneho dedičstva.

OTVORENÁ VÝZVA - Vizuálna identita Rómerovho domu »

Rómerov dom ožíva. Pod jeho strechou sa stretli organizácie, ktoré spája veľká dávka kreativity a vzťah ku kultúre. Cieľom tejto výzvy je vytvorenie novej vizuálnej identity domu. Tá by v sebe mala obsahovať presne tieto vlastnosti a postoje. Zapojte sa a pomôžte nám ich ukázať.

ONLINE DISKUSIA - VZDELÁVACÍ SYSTÉM, CERTIFIKÁCIA A NETWORKING V OBLASTI STAVEBNÉHO KULTÚRNEHO DEDIČSTVA »

14. septembra 2021 (9:00 - 12:30)
Sledujte ďalšiu diskusiu zo série online diskusií na tému stavebné kultúrne dedičstvo. Tento raz sa odborníci - ľudia z oblasti ochrany a obnovy kultúrnych pamiatok budú rozprávať o vzdelávacom systéme, ako funguje networking či aký význam má certifikácia. Predstavíme vám aj zopár príkladov dobrej praxe.

ONLINE DISKUSIA - OHROZENÉ ZRUČNOSTI A PROFESIE V STAVEBNOM KULTÚRNOM DEDIČSTVE »

7. septembra 2021 (9:00-12:30) -  Sledujte online diskusiu odborníkov z oblasti ochrany stavebných pamiatok na tému "OHROZENÉ ZRUČNOSTI A PROFESIE V STAVEBNOM KULTÚRNOM DEDIČSTVE - AKÉ MÁME MOŽNOSTI PRE ZLEPŠENIE SITUÁCIE?"

Prehliadky so sprievodcom pokračujú »

Ak ste nestihli počas Víkendu otvorených parkov a záhrad prehliadky so sprievodcami, nemusíte byť smutní. Rozhodli sme sa, že s nimi pokračujeme aj počas roka. Prvou bude KÚZLIADKA - prehliadka spojená s kúzlením.

Ako obnoviť a zhotoviť slamenú strechu VIII - II. časť - TRADIČNÁ MLATBA »

Už tento víkend Vás pozývame na TRADIČNÚ MLATBU - II. časť nášho praktického workshopu Ako obnoviť a zhotoviť slamenú strechu.

Ako obnoviť a zhotoviť slamenú strechu VIII - I. časť - TRADIČNÁ KOSBA »

Pozývame Vás na TRADIČNÚ KOSBU -  I. časť nášho praktického workshopu zo série Ako obnoviť a zhotoviť slamenú strechu!

VOPZ 2021 pod novým stanom! »

Naše akcie v parkoch a záhradách budeme odteraz môcť organizovať aj pod našim novým zeleným stanom!

Darujte minulosti budúcnosť! »

Aj v roku 2021 môžete naše aktivity podporiť darovaním 2% z Vašich daní!

Európsky výmenný program »

V roku 2021 štartujeme nový projekt - projekt výmeny know-how a pracovníkov národných trustov v Európe!

Vyhlásenie Klimatického klubu pri príležitosti Svetového dňa čistého ovzdušia »

V porovnaní s inými krajinami EÚ je naše ovzdušie veľmi znečistené jemnými prachovými časticami, takzvaným PM10. Takmer 5000 ľudí na Slovensku ročne aj zomiera na respiračné a kardiovaskulárne ochorenia v dôsledku zhoršenej kvality ovzdušia.

Rómerov dom ponúka priestory na prenájom »

Ak hľadáte historické priestory pre Vaše súkromné či firemné podujatia, ponúkame Vám unikátne priestory Rómerovho domu na Zámočníckej 10 v Bratislave.

Prvé stretnutie Klimatického klubu pri NT n.o. je úspešne za nami! »

29.7.2020 sa konalo prvé stretnutie novovzniknutého Klimatického klubu pri Národnom Truste n.o.

Nová iniciatíva na záchranu pamiatok »

Národný Trust n.o. podporuje novú iniciatívu, ktorá sa usiluje o systematické riešenia na záchranu pamiatok na Slovensku.

Národný Trust n.o. hľadá dobrovoľníkov »

Máš rád zelené miesta, čistý vzduch, prírodu, pamiatky či históriu? Ak áno, skús to s nami a staň sa dobrovoľníkom v rámci podujatia Víkend otvorených parkov a záhrad 2020.

Obnova slamených striech v roku 2020 »

V roku 2020 pripravujeme už siedme pokračovanie nášho praktického workshopu obnovy a údržby slamených striech. Cieľom workshopu je prostredníctvom praktického viacdňového tréningu naučiť prihlásených záujemcov nielen teoretické ale i praktické základy tradičnej stavebnej technológie budovania slamených a trstinových striech. 

PRO HERITAGE »

Národný Trust n.o. je partnerom medzinárodného projektu, ktorý sa venuje energetickej efektívnosti historických budov.

Termín XII. ročníka Víkendu otvorených parkov a záhrad »

Náhradný termín XII. ročníka podujatia Víkend otvorených parkov a záhrad bol stanovený na víkend 9.-11.10. 2020. Tešiť sa teda môžeme na jeho netradičnú jesennú edíciu!

podujatia


aktuálne nie sú žiadne nadchádzajúce podujatia

Rómerov dom »

Od roku 2014 sa v spolupráci s našimi partnermi a mnohými dobrovoľníkmi usilujeme o záchranu Rómerovho domu - vzácneho renesančného meštianskeho domu na Zámočníckej ulici 10 v Bratislave. Dom je pomenovaný podľa významného vedca, polyhistora a milovníka pamiatok Františka Rómera, ktorý sa v tomto dome v roku 1815 narodil. Pri návšteve Rómerovho domu dnes, si môžete vychutnať  autentické historické priestory a zažiť atmosféru starej Bratislavy.  

Centrum záhradnej kultúry a krajiny »

Národný Trust n.o. sa od roku 2006 intenzívne venuje problematike historických parkov a záhrad. Veríme, že napriek nepriaznivému stavu mnohých parkov a záhrad je stále možné prinavrátiť týmto lokalitám status kvalitne udržiavaných a v živote človeka a našej spoločnosti vysoko cenených lokalít.  Prostredníctvom aktivít nášho Centra záhradnej kultúry a krajiny chceme šíriť myšlienky aktívnej ochrany historických parkov a záhrad, podporiť potrebný výskum a vzdelávanie v danej oblasti, ako aj poskytnúť konkrétnu pomoc vlastníkom a správcom parkov a záhrad na Slovensku. 

Víkend otvorených parkov a záhrad »

V rokoch 2007, 2008 a 2011 až  2020 sme úspešne zrealizovali dvanásť ročníkov kultúrno-vzdelávacieho a dobrovoľníckeho podujatia s názvom „Víkend otvorených parkov a záhrad“, ktorého cieľom je atraktívnym spôsobom prezentovať a sprístupňovať hodnoty najmä historických parkov a záhrad Slovenska a zapájať ľudí do ich aktívnej ochrany a údržby.

www.vopz.sk

 

Bartošova Lehôtka - záchrana slamených striech na Slovensku »

Pre viaceré regióny Slovenska bolo v minulosti typické využívanie lacného i ľahko dostupného stavebného materiálu – slamy na stavbu slamených striech. Do dnešných dní sa zachovalo len veľmi málo ukážok takýchto tradičných ľudových domov so slamenými strechami.  Jedným z nich je aj objekt NKP roľnícky dom Jána Baláža v obci Bartošova Lehôtka, o ktorý už od roku 2002 stará Národný Trust n.o.  Dôležitým momentom je záchrana jeho unikátnej slamenej strechy.

Národný Trust n.o. podporujú