Spoločne s ďalšími záujemcami chceme pracovať na tom, ako nebyť závislí od dovozu základného materiálu či technológií z iných krajín ale dopestovať si tak, ako kedysi VLASTNÚ domácu SUROVINU a vyškoliť VLASTNÝCH ODBORNÍKOV, ktorí budú vedieť slamené strechy obnovovať a udržiavať.
Všetci účastníci praktického workshopu získajú certifikát Národného Trustu n.o. o absolvovaní uvedeného workshopu a budú zapísaní na zoznam remeselníkov tradičných stavebných postupov NT n.o. Na tomto zozname budú ľudia, ktorí budú mať znalosti o jednotlivých pracovných postupoch i praktickú zručnosť v danej oblasti.
V roku 2020 plánujeme do našich školení zapojiť aj ľudí, ktorí sa snažia o záchranu objektu so slamenou strechou v obci Nová Sedlica (známy ako chalúpka deduška Večerníčka) či v obci Senohrad, ktorých strešná krytina je v havarijnom stave a potrebuje obnovu i pravidelnú údržbu.
Súčasťou školení v roku 2020 bude rovnako ako v predchádzajúcich rokoch aj zaškolenie účastníkov workshopov do technologicky náročného procesu prípravy domácej suroviny na výrobu a údržbu slamených striech – ražnej slamy.
Cieľom nášho snaženia je OŽIVIŤ a vhodným spôsobom SPROPAGOVAŤ takmer zabudnutú TRADIČNÚ STAVEBNÚ TECHNOLÓGIU (aj s „oživením“ a využitím nevyužívaných pôvodných starých strojov) A TRADIČNÉ SLOVENSKÉ TECHNOLOGICKÉ DETAILY BUDOVANIA SLAMENÝCH STRIECH.
V rokoch 2014, 2015, 2016, 2017.2018 a 2019 sme uskutočnili s finančnou podporou MK SR sériu školení, ktoré sa stretli s pozitívnou odozvou účastníkov uvedených školení ako aj mnohých ďalších vlastníkov a správcov budov so slamenými strechami. Radi by sme preto nadviazali na získané poznatky a skúsenosti a v roku 2020 pokračovali v realizácii už siedmeho ročníka podujatia.
V roľníckom dome Jána Baláža v Bartošovej Lehôtke sme v letných mesiacoch sprístupnili miniexpozíciu "Ako obnoviť a zhotoviť slamenú strechu".