Správa a obnova konkrétnych historických objektov a lokalít je jednou zo základných čŕt tzv. heritage trustov vo svete a je to aj jedna z našich hlavných aktivít, ktorej sa venujeme od založenia našej organizácie v roku 1998.
Medzi objekty, ktoré už dávnejšie vzbudili náš záujem, patril možno trochu nenápadný, ale o to prekvapujúcejší objekt renesančného meštianskeho domu na Zámočníckej ulici č. 10 v Bratislave. Po mnohých konzultáciách s vlastníkom objektu a nájdení viacerých podobne zmýšľajúcich partnerov sme sa pustili do jeho postupnej obnovy. Vznikol tak náš súčasný projekt - projekt obnovy a zmysluplného využitia Rómerovho domu.
Naša práca na záchrane a zmysluplnom využívaní renesančného meštianskeho domu na Zámočníckej ulici 10 v Bratislave začala už v roku 2013, kedy sme s vlastníkom objektu, Evanjelickými cirkevnými zbormi Bratislava Legionárska a Bratislava Dúbravka, podpísali zmluvu o dlhodobom nájme a správcovstve daného objektu.
Našim cieľom je obnova uvedeného objektu spôsobom, aby sme do maximálnej možnej miery rešpektovali jeho unikátne historické, architektonické či umelecké hodnoty a nájdenie vhodného spôsobu jeho využívania, ktoré bude jeho hodnoty ešte znásobovať a pomáhať zdieľať s ostatnými.
Floriš Rómer
V uvedenom dome sa v roku 1815 narodil František Rómer– významný vedec a polyhistor, na ktorého sa na Slovensku neprávom zabúda. Rómer bol vysokoškolský pedagóg, rímskokatolícky kňaz a cirkevný hodnostár, ktorý sa do uhorskej, a teda tým aj slovenskej a maďarskej histórie a vedy natrvalo zapísal najmä ako archeológ, historik a prírodovedec.
Ako postupujeme ?
Vzhľadom ku charakteru objektu a reálnym možnostiam partnerov projektu bol zvolený princíp postupnej obnovy pamiatky.
I. fáza (2014 - 2015)
Začala sa komunikácia s KPÚ v Bratislave, zrealizovala sa inventarizácia pamiatkovo hodnotných prvkov a spracovala sa projektová dokumentácia so zameraním objektu na získanie stavebného povolenia.
II. fáza (2016)
V roku 2016 boli zrealizované obnova pôvodných klenieb a pôvodných otvorov, obnova vstupnej brány, obnovila sa pavlač i pôvodná niveleta podláh niektorých miestností. Taktiež boli odstránené nevhodné stavebné doplnky, vybudované boli nové sociálne zariadenia, obnovili sa dvere a zárubne, urobili sa nové rozvody kúrenia, vody a elektriny.
III. fáza (2017)
V roku 2017 bola obnovená vnútorná fasáda objektu, boli upravené vnútorné priestory pre kaviareň, kancelárske priestory a nadviazala sa spolupráca s novými partnermi projektu. Na uličnej fasáde boli odstránené graffity. V jednej z prízemných miestností vo dvore sa podarilo odhaliť unikátny drevený historický strop.
IV. fáza (2018 - 2019)
V roku 2018 sa podarilo v objekte otvoriť kaviareň (Prešporák, neskôr U Rómera, dnes Rómerov dom) a kancelárske priestory. Pre účely kaviarne na vonkajšie sedenie sa počas leta využíva aj dvor. Dvor zároveň slúži pre kultúrne akcie, koncerty, čítania či prednášky.
V. fáza (2020 - teraz)
Napriek spomaleniu spôsobenému pandémiou pokračujeme. Zrealizovaný bol dendrochronologický prieskum s cieľom identifikovať obdobie vzniku dreveného stropu. Výrub stromov, z ktorých je tento strop vyrobený, sa odhaduje na 18. storočie. Aktuálne prebieha reštaurátorský výskum stropu. Následne plánujeme realizovať jeho reštaurovanie. Taktiež obnovujeme miestnosť pri vstupnej bráne do objektu (návrat pôvodnej nivelety, plánujeme tu zriadiť predajňu lokálnych suvenírov s malou galériou, prípadne prevádzku podobného charakteru) a renesančné schodisko.
Ďalšie plánované kroky
V ďalších krokoch budú postupne obnovené aj ostatné časti pamiatky ako strecha s barokovým nákladným vikierom, pôvodný krov objektu, pivničné priestory s pôvodným renesančným schodiskom i renesančná vonkajšia fasáda objektu. Osobitnú časť obnovy bude tvoriť v nasledujúcich rokoch aj obnova dvora objektu. Po znížení nivelety dvora plánujeme uskutočniť záhradné úpravy a doplniť vhodnú zeleň.
Objekt sa začiatkom roka 2018 dostal do čiastočného využitia, avšak jeho úplná obnova môže trvať ešte niekoľko ďalších rokov, pričom bude prebiehať už za využitia opravených častí budovy.
Otázka využívania objektu je veľmi dôležitá v kontexte udržateľnosti výsledkov procesu obnovy objektu.
Rómerov dom chceme interpretovať a prezentovať ako významnú súčasť kultúrneho a stavebného dedičstva Bratislavy so zameraním sa na osobnosť Floriána Františka Rómera.
Objekt Rómerovho domu je už od roku 2018 využívaný na rôzne kultúrne, spoločenské, komunitné aj vzdelávacie účely.
Nádherné historické priestory Rómerovho domu momentálne okrem nás ako správcu objektu využíva aj niekoľko ďalších organizácií z oblasti kultúrneho a kreatívneho priemyslu.
Literárny Klub
V priestoroch Rómerovho domu sídli aj literarnyklub.sk, ktorý má podobu viac než stovky podujatí ročne. Jeho cieľom je zintenzívniť kontakt medzi všetkými aktérmi literárneho života na Slovensku. Spoločným motívom všetkých programových cyklov je snaha o posilnenie prirodzených väzieb medzi literatúrou a inými umeleckými žánrami, ale aj o ich napojenie na širší kultúrno-spoločenský kontext.
K literárnemu pozadiu sa pridáva aj vydavateľstvo BRAK, ktoré je hlavným organizátorom Bratislavského knižného festivalu – medzinárodného stretnutia autorov, ilustrátorov, vydavateľov a ďalších profesionálov zo sveta kníh. Pod svojou hlavičkou vykonáva BRAK od roku 2015 neperiodickú publikačnú činnosť, spojenú s hlavnou festivalovou agendou: propagovať súčasnú knižnú kultúru spoločne cez jej literárne, vizuálne a materiálne kvality.
Medzi nájomníkov patrí aj komunita ľudí združených okolo mesačníka Kapitál. Kapitál je priestorom, v ktorom sa dá na spoločenské a kultúrne fenomény nazerať kriticky. Či už formou textov alebo vizuálnym spracovaním. Dáva priestor hlasom, ktoré tak často nezaznievajú a ktoré v médiách chýbajú – hlasom minoritným, utláčaným, alternatívnym. Kapitál každý mesiac vydáva noviny ilustrované iným umelcom, umelkyňou či kolektívom a prináša ich v tlačenej podobe i na webe.
V priestoroch Rómerovho domu funguje aj štýlová kaviareň. Priestory kaviarne momentálne slúžia aj na realizáciu rôznych kultúrnych a spoločenských podujatí.
Všetky organizácie spája veľká dávka kreativity a vzťah ku vkusu, kultúre a kultúrnemu dedičstvu ako takému.
Dvor Rómerovho domu je v lete využívaný ako vonkajšie sedenie pre kaviareň a zároveň slúži pre kultúrne akcie, koncerty, čítania, prednášky. Priestor tu nájdu aj mladí či začínajúci umelci.
Pre atraktívnu či netradičnú interpretáciu kultúrneho dedičstva, rôzne kultúrne a spoločenské akcie, sa núkajú aj nádherné pivničné priestory a ich budúce využitie je momentálne v štádiu riešenia.
Podkrovie bude využité na štylizované ubytovanie v historickom prostredí či tzv. Open space pre rôzne kultúrne, vzdelávacie či komunitné aktivity týkajúce sa najmä témy historického prostredia Slovenska.
V objekte sa konajú rôzne kultúrne, spoločenské i vzdelávacie podujatia a stretávajú sa v ňom ľudia, ktorí sa zaujímajú o problematiku kultúrneho a prírodného dedičstva. Aktuálne informácie o dianí v Rómerovom dome nájdete v časti Aktuality.
OBNOVA OBJEKTU A ZBIERKA NA REŠTAUROVANIE DREVENÉHO STROPU
V priebehu rokov 2014-15 sme v spolupráci s Krajským pamiatkovým úradom v Bratislave zrealizovali inventarizáciu pamiatkovo hodnotných prvkov,
V roku 2017 sa podaril výnimočný objav - bol odhalený drevený historický strop v najstaršom krídle budovy. Vďaka výskumom vieme, že stromy, ktorých drevo bolo použité na jeho vytvorenie boli vyrúbané približne v polovici 18. storočia. Výskumy nám však potvrdili aj fakt, že strop je vo veľmi zlom stave a je nutný reštaurátorský zásah veľkého rozsahu, ktorý je aj finančne nákladný. Preto sme začiatkom roka 2022 spustili crowdfundingovú zbierku na reštaurovanie historického dreveného stropu. V uvedenej zbierke sa nám podarilo vyzbierať krásnych 8500,- EUR. Odhadované náklady na reštaurovanie sú však vyššie (cca. 14 900 Euro), preto pokračujeme v ďalších aktivitách a hľadáme ďalšie možnosti financovania.
Podporiť záchranu uvedeného dreveného stropu môžete aj Vy a to nasledovnými spôsobmi:
1. sponzorským darom
Číslo účtu pre sponzorské dary: SK361100000000 2627735579
(Do predmetu, prosím, napíšte „RÓMEROV DOM – SPONZORSKÝ DAR“)
2. zakúpením členstva v našej organizácii.
Viac informácií o tejto možnosti nájdete na https://www.nt.sk/sk/chcem-sa-zapojit/31-clen-national-trustu-o-z
3. zakúpením komentovanej prehliadky z našej ponuky (napríklad prehliadky Rómerovho domu),
Viac informácií o tejto možnosti nájdete na https://www.nt.sk/sk/trasa/4-prehliadka-romerovho-domu
ĎAKUJEME!
Záchranu dreveného stropu doteraz podporili:
Ak hľadáte historické priestory pre Vaše súkromné či firemné podujatia, ponúkame Vám unikátne priestory Rómerovho domu na Zámočníckej 10 v Bratislave.
V rámci Bratislavského kultúrneho leta Vás pozývame do Rómerovho domu na diskusiu o kultúrnom dedičstve, tradičných remeslách a virtuálnej realite.
PRIESTORY NA PRENÁJOM
Priestory Rómerovho domu je možné prenajať si aj na rôzne spoločenské či kultúrne podujatia menšieho rozsahu (oslavy, menšie svadby a podobne). Priestory Rómerovho domu je však možné použiť aj na filmárske účely, fotografovanie a podobne.
Pre firmy a súkromné spoločnosti ponúkame v Rómerovom dome možnosti usporiadania teambuildingových a dobrovoľníckych aktivít.
Pre návštevníkov je k dispozícii okrem útulnej kaviarne Rómerov dom aj dvor s nezabudnuteľnou nostalgickou atmosférou začiatku 20.storočia.
Cenu, kapacitu a ďalšie podmienky prenájmu dohodujeme s každým záujemcom individuálne. Obhliadka priestorov je možná po predchádzajúcej dohode. V prípade záujmu, kontaktujte prosím pani Veroniku Panwar na v.panwar@nt.sk alebo romoverovdom@nt.sk; poprípade telefonicky na čísle O944 493 267. Ďakujeme.
Zisk z prenájmu historických priestorov nám pomáha v ďalšej obnove tejto jedinečnej pamiatky.
Základný cenník:
Dvor a podjazd Rómerov dom
1 - 4 hodiny - 35 Euro/hod
5-9 hodín - 25 Euro/hod
10 a viac hodín - 20 Euro/hod
Klenbová miestnosť na prízemí objektu
1 - 4 hodiny - 30 Euro/hod
5- 9 hodín - 20 Euro/hod
10 a viac hodín - 18 Euro/hod
V prípade vzdelávacích, nekomerčných a charitatívnych podujatí vieme poskytnúť zľavy až do výšky 80% zo základných sadzieb.
Catering počas podujatí prednostne zabezpečuje kaviareň Rómerov dom sídliaca v našom objekte. V prípade vlastného cateringu je nutné rátať s možným zvýšením ceny nájmov za jednotlivé priestory.
Michaela Kubíková
Riaditeľka Národného Trustu n.o./Správca objektu
e-mail: kubikova@nt.sk, tel: +421 907 296 724
Veronika Panwar
Projektová manažérka
e-mail: v.panwar@nt.sk , tel: +421 944 493 267